Przejdź do treści

16. Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy 16. niedzielę zwykłą i wspominamy św. Brygidę, zakonnicę, patronkę Europy. Msze Święte w Sanktuarium odprawiamy w porządku niedzielnym. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza Święta o godz. 17.00. Podczas każdej Mszy Świętej modlimy się w intencji kierowców a po Mszach Świętych błogosławimy pojazdy mechaniczne. Dobrowolne ofiary złożone przy tej okazji są przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy.

2. Kalendarz liturgiczny:

– poniedziałek, 24 lipca – wspomnienie św. Kingi, dziewicy,

wtorek, 25 lipca – święto św. Jakuba, apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. W tym dniu swoje imieniny obchodzi ks. Krzysztof. Otaczamy Go modlitwą i życzymy Mu Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej.

środa, 26 lipca – wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców NMP,

sobota, 29 lipca – wspomnienie św. Marty, Marii i Łazarza.

3. Dzisiaj wyruszyła w drogę 42. Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Do Makowa pielgrzymi przybędą w poniedziałek, 24 lipca, ok. godz. 18.30. W ciągu dnia kwatermistrzowie będą poszukiwać noclegu dla pielgrzymów więc prosimy o ich życzliwe przyjęcie. 

4. W środę, 26 lipca, po Mszy Świętej o godz. 8.00 i 18.00 pobłogosławimy indywidualnie dzieci. Zachęcamy rodziców i dziadków do wspólnej modlitwy w intencji najmłodszych członków swoich rodzin.  

5. W niedzielę, 6 sierpnia, będziemy przeżywać odpust parafialny ku czci Przemienienia Pańskiego. Sumę odpustową o godz. 11.00 odprawi J. Eksc. ks. bp Janusz Mastalski. Po Mszy Świętej poprowadzi On procesję eucharystyczną wokół Sanktuarium. Jest to szczególny dzień dziękczynienia naszej wspólnoty parafialnej Panu Bogu za wszelkie łaski i Jego błogosławieństwo dlatego zapraszamy na Sumę poczty sztandarowe, grupy modlitewne, dzieci pierwszokomunijne oraz dzieci do sypania kwiatów, ministrantów i lektorów oraz wszystkich parafian i gości. O obsługę procesji prosimy strażaków z całej parafii, Związek Podhalan oraz Koła Gospodyń wraz z rodzinami.

6. Przypominamy, że została wykonana mapa cmentarza wraz z inwentaryzacją grobów i osób pochowanych. Zgodnie z prawem cmentarnym każdy grób musi posiadać żyjącego opiekuna grobu dlatego prosimy opiekunów o złożenie właściwych deklaracji. W tym miesiącu będzie można składać te deklaracje w poniedziałek 31. lipca od godz. 15.30 do 17.30 w kancelarii parafialnej. Przy składaniu deklaracji należy mieć potwierdzenie rezerwacji miejsca. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie przed Sanktuarium oraz na stronie internetowej parafii.

7. Jeszcze dzisiaj, od godz. 12:00, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Makowskiej zaprasza mieszkańców i gości na Letni Piknik na Makowskiej Górze. Szczegóły na plakatach.

8. W przyszłą niedzielę, 30 lipca, o godz. 15:00, Koło Polskiego Czerwonego Krzyża w Lachowicach zaprasza na koncert charytatywny pani Antoniny Krzysztoń, który odbędzie się na terenie parku przy Oddziale Medycyny Paliatywnej w Makowie Podhalańskim. Natomiast przed naszym Sanktuarium po każdej Mszy Świętej Koło organizuje dobrowolną zbiórkę do puszek na zakup specjalnie przystosowanego samochodu dla pani Jadwigi Mosur z Juszczyna, poruszającej się na wózku i cierpiącej na postępujący rdzeniowy zanik mięśni.

9. Burmistrz Makowa Podhalańskiego informuje, że w związku z przebiegiem trasy 11. Biegu Górskiego & Nordic Walking Pamięci Wojtka Pazdura nastąpią utrudnienia  w ruchu kołowym w sobotę, 29 lipca, w godzinach 14.00 – 17.00. Trasa przebiegać będzie ulicami: Kościuszki, Szpitalną, ks. Dźwigońskiego, Słoneczną, os. Makowska Góra, os. Bryndze i os. Jurki. Organizatorzy proszą o nie parkowanie samochodów na w/w ulicach w trakcie biegu.   

10. W piątek, 28 lipca, o godz. 18.00, w sali koncertowej Makowskiego Centrum Kultury przy ul. 3 Maja 51, odbędzie się fortepianowy koncert charytatywny dla Martynki chorującej na NF1 (neurofibromatoza typu 1). Wystąpi światowej sławy pianista Anthony Adkins. Cegiełki można nabyć w Bibliotece i w Centrum Kultury. Szczegóły na plakatach.

11. Na remont schodów i malowanie groty złożono ofiary w wysokości  1.200 zł. Bóg zapłać! Zakupiliśmy olej do Sanktuarium i sali „Stodoła” za kwotę 16.252 zł.

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy:

+ Joannę Urbańską (77 lat) i + Zofię Wójciga (90 lat)

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci

Załączniki

Skip to content