Przejdź do treści

17. Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy 17. niedzielę zwykłą. Msze Święte w Sanktuarium odprawiamy w porządku niedzielnym. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza Święta o godz. 17.00.

2. Kalendarz liturgiczny:

– poniedziałek, 31 lipca – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, kapłana,

wtorek, 1 sierpnia – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła,

środa, 2 sierpnia – wspomnienie Matki Bożej Anielskiej,

piątek, 4 sierpnia – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, kapłana.

3. We wtorek rozpoczyna się sierpień – miesiąc trzeźwości. Współczesna nauka jednoznacznie potwierdza zgubny wpływ nałogów, zwłaszcza alkoholizmu, na kondycję zdrowotną osób i całych społeczeństw. Uzależnienie od alkoholu to śmiertelna choroba, powodująca corocznie kilka milionów zgonów na całym świecie. Dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym Dawcą prawdziwej wolności. Jest to też piękne świadectwo w społeczeństwie, które ma poważne problemy z praktykowaniem cnoty trzeźwości. Dlatego zachęcamy do dobrowolnej rezygnacji z picia alkoholu w tym miesiącu w duchu wynagrodzenia Panu Bogu za grzechy pijaństwa, z prośbą o trzeźwość w naszych rodzinach.

4. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed każdą Mszą Świętą, dodatkowo w piątek od godz. 6:30 do 8:00, od 15.00 do 16.00 i od 17.00 do 18.00. O godz. 16:00 Msza Święta. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w Grzechyni w piątek, 4 sierpnia, od godz. 8.30 a w sobotę, 5 sierpnia, od godz. 9.00 w pozostałej części parafii. W sobotę po wieczornej Mszy Świętej nabożeństwo pierwszej soboty wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi oraz modlitwa w intencji Ojczyzny. Od godz. 17.30 będzie możliwość nabycia białych róż, które chcemy ofiarować Matce Bożej.

5. Zbiórka ministrantów i lektorów z całej parafii odbędzie się w piątek, 4 sierpnia, po Mszy Świętej o godz. 16.00, w parafialnej sali „Stodoła”.

6. W niedzielę, 6 sierpnia, będziemy przeżywać odpust parafialny ku czci Przemienienia Pańskiego. Sumę odpustową o godz. 11.00 odprawi J. Eksc. ks. bp Janusz Mastalski. Po Mszy Świętej poprowadzi On procesję eucharystyczną wokół Sanktuarium. Jest to szczególny dzień dziękczynienia naszej wspólnoty parafialnej Panu Bogu za wszelkie łaski i Jego błogosławieństwo dlatego zapraszamy na Sumę poczty sztandarowe, grupy modlitewne, dzieci pierwszokomunijne oraz dzieci do sypania kwiatów, ministrantów i lektorów oraz wszystkich parafian i gości. O obsługę procesji prosimy strażaków z całej parafii, Związek Podhalan oraz Koła Gospodyń wraz z rodzinami.

7. W Portugalii rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023. We wtorek, 1 sierpnia, o godz. 19.00 rozpocznie się Eucharystia na otwarcie ŚDM. W czwartek, 3 sierpnia, o godz. 17.45 będzie ceremonia powitania papieża Franciszka. W piątek, 4 sierpnia, Droga Krzyżowa o godz. 18.00. W sobotę, 5 sierpnia, wieczorne czuwanie młodzieży z Ojcem Świętym o godz. 20.45. W niedzielę, 6 sierpnia, o godz. 9.00 Eucharystia posłania na zakończenie ŚDM. Zachęcamy do oglądania transmisji z tych wydarzeń oraz do modlitwy w intencji młodzieży.  

8. Przypominamy, że została wykonana mapa cmentarza wraz z inwentaryzacją grobów i osób pochowanych. Zgodnie z prawem cmentarnym każdy grób musi posiadać żyjącego opiekuna grobu dlatego prosimy opiekunów o złożenie właściwych deklaracji. W okresie wakacji będzie można składać te deklaracje w poniedziałki 31 lipca oraz 7, 14 i 28 sierpnia od godz. 15.30 do 17.30 w kancelarii parafialnej. Przy składaniu deklaracji należy mieć potwierdzenie rezerwacji miejsca. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie przed Sanktuarium oraz na stronie internetowej parafii.

9. Zarząd Oddziału Babiogórskiego Związku Podhalan w Makowie Podhalańskim zaprasza na czuwanie przed cudowną Figurą Matki Bożej Ludźmierskiej z okazji 60-lecia koronacji, które odbędzie się w dniu 14 sierpnia 2023r. o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Czuwanie prowadzić będzie Oddział Babiogórski Związku Podhalan w Makowie Podhalańskim.  

10. Dzisiaj o godz. 15:00, Koło Polskiego Czerwonego Krzyża w Lachowicach zaprasza na koncert charytatywny pani Antoniny Krzysztoń, który odbędzie się na terenie parku przy Oddziale Medycyny Paliatywnej w Makowie Podhalańskim. Natomiast przed naszym Sanktuarium można złożyć dobrowolną ofiarę do puszek na zakup specjalnie przystosowanego samochodu dla pani Jadwigi Mosur z Juszczyna, poruszającej się na wózku i cierpiącej na postępujący rdzeniowy zanik mięśni.

11. Na remont schodów i malowanie groty złożono ofiary w wysokości  1000 zł. Bóg zapłać!

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy:

+ Wiesława Zbigniewa Krzeszowiaka (81 lat)

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci

Załączniki

Skip to content