Przejdź do treści

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

1. Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej, pamiątkę tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Msze Święte w Sanktuarium odprawiamy w porządku niedzielnym. O godz. 9.30 błogosławieństwo nowych lektorów dla dekanatu makowskiego. O godz. 11.00 poświęcenie palm i uroczysta procesja wokół Sanktuarium. Po Mszy Świętej tradycyjny konkurs palm własnoręcznie wykonanych i Droga Krzyżowa. O godz. 13.00  Msza Święta w intencji parafian. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, o godz. 16.00 Gorzkie Żale i Msza Święta o godz. 17.00, po której odprawimy Drogę Krzyżową na Makowską Górę. Poświęcenie palm będzie również po każdej Mszy Świętej.

2. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Zachęcamy wszystkich wiernych do udziału w obchodach Triduum Paschalnego i do skorzystania z sakramentu pokuty. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy będzie tylko w Wielką Środę. W Wielki Czwartek nie będzie adoracji w ciągu dnia. Dopiero po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej będzie adoracja w Ciemnicy. 

3. Spowiedź w Sanktuarium odbywać się będzie w Wielki Poniedziałek i Wtorek od godz. 6.30 do 8.00 oraz od 17.00 do 18.00. W Wielką Środę spowiadać będziemy od godz. 6.30 do 12.00 i od 14.00 do 18.00 w ilości 20 kapłanów. W Wielki Czwartek od godz. 6.30 do 11.00 i od godz. 14.00 do 17.00. W Wielki Piątek  od godz. 6.30 do 17.00. W Wielką Sobotę od godz. 6.30 do 12.00. Od Wielkiego Czwartku do Soboty będzie tylko dyżur 3 kapłanów.

4. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadająca 25 marca, została przeniesiona na poniedziałek 8 kwietnia. Wtedy też będziemy przeżywać Dzień Świętości Życia.

Pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy Św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy, która w tym roku będzie urządzona na ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa i tam adoracja do godz. 22.00.

Podczas Mszy Krzyżma w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie rozpocznie się w naszej Archidiecezji Kongres Eucharystyczny, który potrwa do soboty 15 czerwca. Będzie to niezwykłe święto Eucharystii przeżywane pod hasłem „Jestem z Wami”. Z tej okazji została przygotowana pamiątkowa książeczka z rozważaniami o Eucharystii. Jest ona do nabycia za dobrowolną ofiarę na stoliku z prasą katolicką pod chórem.

Wyjazd do Krakowa na Mszę Krzyżma w Wielki Czwartek dla ministrantów, lektorów i młodzieży o godz. 8.00 z parkingu górnego przy Sanktuarium.

Pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. Adoracja w Ciemnicy od godz. 6.30 do godz. 18.00. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą rozpoczniemy nowennę do Bożego Miłosierdzia. Nowennę będziemy odprawiać codziennie o godz. 15.00. O godz. 17.00 i 23.00 Droga Krzyżowa. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych również w Wielką Sobotę.

Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Na Liturgię Wielkiego Piątku składają się: Liturgia Słowa, czytanie opisu Męki Pańskiej, adoracja krzyża, Komunia Święta i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. Po Liturgii Gorzkie Żale (trzy części). Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim od godz. 20:00 przez całą noc aż do godz. 17:00 w Wielką Sobotę. O podjęcie warty przy Grobie Pańskim prosimy strażaków z całej parafii oraz ministrantów i lektorów z całej parafii. Przez cały ten czas będzie możliwość prywatnej Adoracji Pana Jezusa. Po Liturgii Męki Pańskiej Krzyż będzie wystawiony do adoracji na środku Sanktuarium. Składka w tym dniu oraz ofiary złożone przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Porządek adoracji przy Grobie Pańskim:

20.00 – 21.00  Mieszkańcy Grzechyni

21.00 – 22.00  Związek Podhalan

22.00 – 23.00  Róże rodziców modlących się za swoje dzieci, Róża o powołania kapłańskie i zakonne, Róża za dusze w czyśćcu cierpiące, Róża modląca się za kapłanów

23.00                Droga Krzyżowa dla wszystkich

24.00 – 1.00     Mieszkańcy Białki, mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia

1.00 – 2.00       Akcja Katolicka i Grupa Łagiewnicka

2.00 – 3.00       Róże Różańcowe Męskie, Żeńskie i Mieszane z całej parafii

3.00 – 4.00       Czciciele Najdroższej Krwi Chrystusa

4.00 – 5.00       Mieszkańcy Dolnego Makowa i domów przy ul. Wolności

5.00 – 6.00       Grupa Charytatywna, Stowarzyszenie „Kolpinga” i grupy modlitewne parafii

6.00 – 7.00       Siostry Serafitki

Poświęcenie Pokarmów przed Sanktuarium od godz. 9.00 do 14.00 (co pół godziny). Poświęcenie pokarmów w Grzechyni i w Dolnym Makowie będzie o godz. 11.00 (tylko w kaplicach). Po poświęceniu pokarmów zachęcamy do nawiedzenia Grobu Pańskiego, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz oddania czci Krzyżowi. W Wielką Sobotę przed Sanktuarium będą wystawione puszki na pomoc dla ubogich w zamian za coroczną zbiórkę żywności. Jak zawsze organizacją pomocy zajmuje się s. Erika z Grupą Charytatywną.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00. Na Liturgię składają się obrzędy: poświęcenie ognia, paschału i wody chrzcielnej, Liturgia Słowa oraz Liturgia Eucharystyczna. Do Sanktuarium przynosimy świece, które zapalimy przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.

REZUREKCJA o godz. 6.00 z procesją wokół Sanktuarium.

Porządek pozostałych  Mszy Świętych w Wielkanoc,  jak w każdą niedzielę tj. o 8.00, 9.30,  11.00, 13.00 i 17.00.

W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę. O godz. 13.00 uroczysta Msza Św. chrzcielna. Składka w drugi dzień Świąt przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

6. Katechezy dla narzeczonych odbędą się w dniach 5-6 kwietnia 2024r. W piątek rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 18.00 w Sanktuarium. W sobotę, spotkanie o godz. 9.00 w parafialnej sali „Stodoła”. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie w kancelarii lub u osób prowadzących. Numery telefonów podane są w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej parafii.

7. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę kancelaria parafialna będzie nieczynna.

8. Starosta Suski oraz Burmistrz Makowa Podhalańskiego informują, że z okazji III Małopolskiego Dnia dla Klimatu, dzisiaj na makowskim Rynku można otrzymać bezpłatnie sadzonkę drzewa owocowego lub krzewu.

9. Dyrektor Gminnego Żłobka w Białce informuje, że od 2 do 16 kwietnia 2024r. trwa rekrutacja dzieci do Żłobka na nowy rok rozpoczynający się 1 września 2024r. Dokumenty można pobrać ze strony internetowej lub osobiście w sekretariacie. Do żłobka przyjmowane są dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do ukończenia 3 roku.

10. Zakupiono 2 tys. litrów oleju opałowego do Sanktuarium za kwotę 10.400 zł.

Załączniki

Skip to content