Przejdź do treści

Pielgrzymka parafialna do Portugalii i Hiszpanii

LIZBONA – AJUSTREL – FATIMA – TRUJILLO – GUADALUPE – SEVILLA – CORDOBA – MALAGA – WYPOCZYNEK – GIBRALTAR – KADYKS – ALGARVE – SAO VINCENTE – LAGOS – EVORA – ESTREMOZ

Termin:  13 – 23 sierpień 2015 r.

Dzień 1:        Polska – Portugalia

O ustalonej godzinie (wcześnie rano) spotykamy się w Makowie Podhalańskim na Mszy Świętej rozpoczynającej pielgrzymkę. Transfer autokarem na lotnisko Okęcie w Warszawie. Odprawa biletowo – bagażowa na dwie godziny przed planowanym odlotem. Odlot do Portugalii (wylot z Warszawy w godzinach popołudniowych). Przylot do Lizbony, transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2:        Lizbona

Rano, po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Portugalii od stolicy kraju – Lizbony. Zobaczymy perłę architektury portugalskiej – manueliński klasztor Hieronimitów, słynną wieżę Belem i pomnik Odkrywców. Następnie urokliwymi uliczkami starej Lizbony podejdziemy do: Kościoła p/w. Św. Antoniego (gdzie urodził się św. Antoni) – Msza Święta, Katedry Se gdzie od wieków szczególną czcią otaczany jest patron miasta – św. Wincenty oraz zamku św. Jerzego, skąd roztacza się wspaniała panorama na całą stolicę Portugalii.
W godzinach popołudniowych przejedziemy do hotelu w Fatimie. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Wieczorem będziemy uczestniczyć w przepięknej Modlitwie Różańcowej i procesji ze świecami. Nocleg.

Dzień 3:        Ajustrel,  Fatima

Rano śniadanie w hotelu. Po Mszy św. w jednej z wielu Kaplic, ufundowanych dla pielgrzymów z całego świata, udamy się do przysiółka Ajustrel, gdzie znajdują się domy dzieci, którym objawiła się Matka Boża.  Następnie weźmiemy udział w Drodze Krzyżowej, urokliwie wijącej się wśród gajów oliwnych i zagajników eukaliptusowych. Droga ta prowadzi trasą, którą dzieci pokonywały do Cova da Iria. Następnie powrócimy do Sanktuarium i miejsca objawień w Fatimie, podczas, których Matka Boska przekazała dzieciom trzy tajemnice fatimskie, nawiedzimy: Kaplicę Objawień – serce tego sanktuarium, Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej z grobami siostry Łucji oraz błogosławionych Franciszka i Hiacynty, Bazylikę Trójcy Świętej, zobaczymy także pomnik Jana Pawła II. Wieczorem obiadokolacja i nocleg. Wieczorem po kolacji weźmiemy udział w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami.

Dzień 4:        Trujillo,  Guadalupe

Rano po śniadaniu, wykwaterowanie, następnie ruszymy w drogę do Hiszpanii. Krótka wizyta w Trujillo, miasteczku będącym ojczyzną wielu konkwistadorów. Następnie przejedziemy do Guadalupe, jednego
z najstarszych sanktuariów maryjnych w Hiszpanii. Po zakończeni zwiedzania przejedziemy na nocleg w okolice  Sierra de Guadalupe.

Dzień 5:        Sevilla, Cordoba

Rano po śniadaniu, wykwaterowanie, następnie przejedziemy do Sevilli, by zwiedzić stolicę Andaluzji, z którą związany jest m.in. wybitny uczony średniowieczny – św. Izydor, patron miasta. Niezwykle burzliwa historia miasta sięga czasów Fenicjan, Kartagińczyków, następnie Rzymian i muzułmańskich władców. Zobaczymy piękne dzielnice Starego Miasta, pozostające świadkami minionych stuleci i kultur. W programie m.in. nawiedzenie Katedry de Santa Maria, spacer uliczkami miasta koło wieży Girarda, Alkazaru i Torre de Oro. Dalej przejazd do hotelu na nocleg w okolicy Cordoby, dawnej stolicy emiratu kordobańskiego, wówczas największego miasta w Basenie Morze Śródziemnego. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. Możliwość udziału fakultatywnie w wieczorze Flamenco.

Dzień 6: Cordoba,  Malaga

Rano po śniadaniu, wykwaterowanie, następnie przejedziemy do słynnej Mezquita w Cordobie. Zwiedzimy Mezguitę, wewnątrz której w XVI w. zbudowano katolicką katedrę. Msza Św. Następnie przejedziemy na zwiedzanie do Malagi. Po zakończeniu zwiedzania udamy się na wybrzeże śródziemnomorskie. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7:        Wypoczynek nad morzem

Rano po śniadaniu czas wolny na wypoczynek nad morzem. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8:        Gibraltar, Kadyks

Rano po śniadaniu przejazd na terytorium brytyjskiej kolonii w Gibraltarze. Czas wolny w najstarszym hiszpańskim mieście Kadyksie. Wieczorem przejazd do hotelu w okolicach Sevilli. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9:        Lagos,  Sao Vincente

Rano po śniadaniu, wykwaterowanie, następnie przejazd do Algarve w Portugalii. Zwiedzanie Lagos – miasteczko celtyckie z pochodzenia, rzymskie, arabskie i wreszcie chrześcijańskie rozkwitło w XV wieku w dobie odkryć geograficznych jako południowa brama Portugalii na świat. Tu koncentrował się handel z Afryką, skąd przywożono  statkami złoto, srebro i kość słoniową. Następnie wizyta na Przylądku Sao Vincente – drugi po Cabo da Roca najdalej wysunięty na zachód skrawek Europy. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10:      Evora,  Estremoz,  Lizbona

Rano po śniadaniu, wykwaterowanie. Następnie przejazd malowniczą trasą wśród gajów oliwnych, plantacji dębu korkowego i winnic do Evora, miasta o bogatej historii i najlepiej zachowanym w Portugalii historycznym centrum, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mury obronne kryją pozostałości rzymskiej świątyni, dostojną Katedrę, słynną Kaplicę Kości i Uniwersytet. Dalej przejazd do Estremoz, miasteczka słynnego dzięki królowi Dionizemu I, który zbudował tu w końcu XII wieku pałac dla swojej żony świętej Izabeli. W tym dniu także wizyta w jednej z winnic – degustacja wina. Wieczorem przejedziemy na obiadokolację i nocleg do hotelu w Lizbonie.

Dzień 11:      LIZBONA – odlot do Polski

Rano, po śniadaniu przejedziemy do jednej z dzielnic Lizbony – Almada, nad którą góruje słynny ogromny pomnik Chrystusa (Cristo Rei), w którym mieści się Sanktuarium Chrystusa Króla. Msza Św. W miarę możliwości wjedziemy na szczyt pomnika, skąd roztacza się przepiękna panorama na całą Lizbonę. Następnie przejedziemy na lotnisko. Odprawa biletowo – bagażowa. Odlot do Warszawy (wylot w godzinach popołudniowych). Lądowanie na lotnisku Okęcie w Warszawie w godzinach wieczornych. Transfer do Makowa Podhalańskiego. Zakończenie pielgrzymki.

CENA: 4 690 zł/osoby

CENA ZAWIERA:

 • Przelot portugalskimi liniami lotniczymi na trasie: Warszawa – Lizbona – Warszawa;
 • Transfery autokarem na trasie całej pielgrzymki;
 • 10 noclegów w Hotelach *** (Pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami).
 • Wyżywienie 2 x dziennie: 10 śniadań, 10 obiadokolacji;
 • Ubezpieczenie Signal Iduna:  KL (15 000 EUR) i NNW (7 000 PLN), bagaż 800 zł.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota;
 • Przedstawiony program zwiedzania;
 • udział w degustacji wina;
 • Podatek VAT.

CENA NIE ZAWIERA:

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, kosztów związanych z realizacją programu (120 EUR/osoby – płatne u pilota w autokarze i rozliczane na koniec pielgrzymki); fakultatywnie wieczoru Flamenco w Cordobie – około 35 EUR/osobę;
 • napojów do obiadokolacji;
 • świadczeń nie wymienionych w ofercie;
 • dodatkowych ubezpieczeń  (od chorób przewlekłych oraz kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej);
 • wydatków własnych;
 • transferu z Makowa Podhalańskiego na lotnisko w Warszawie i z powrotem (istnieje możliwość zorganizowania tego transferu przez Orlando Travel, dla całej grupy za dodatkową opłatą).

 

B.P. ORLANDO PIELGRZYMKI ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIANY KOLEJNOŚCI ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW.

 

B.P. Orlando Pielgrzymki nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze.

W przypadku zmiany godzin przelotów B.P. Orlando Pielgrzymki zastrzega sobie możliwość zmian w programie.

 

 

 

Skip to content