Małopolski projekt przygotowujący uczniów gimnazjum do niesienia pomocy potrzebującym jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”. Jest on kontynuacją, rozpoczętego w 2003 roku, wieloletniego działania wychowawczego zainicjowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mającego na celu rozbudzenie w młodzieży zainteresowania postacią Małopolanina wszech czasów i jego nauką oraz zaszczepienia i utrwalenia wartości wychowawczych, które wynikają z nauczania i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Uczniowie makowskiego Gimnazjum, pod kierunkiem katechetki Danuty Łopuch, już po raz trzeci przystąpili do realizacji tego projektu. W roku 2007 napisali i zrealizowali szkolny projekt pod hasłem „Zauważ dziecko”. Wychodząc naprzeciw zaobserwowanym problemom, skoncentrowali swoją działalność na zapewnieniu wyżywienia i przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin o najniższych dochodach oraz na zachęceniu młodzieży do organizowania w mądry sposób zajęć w czasie wolnym. Drogą do osiągnięcia wytyczonych celów były akcje zaplanowane na terenie szkoły, miasta i parafii. Ofiary na obiady dla uczniów gromadzili podczas kwesty przed kościołem i podczas akcji „Obiad” w makowskich sklepach. Podręczniki i wyprawki szkolne dla potrzebujących były efektem akcji „Zeszyt” i loterii fantowej. Tydzień Miłosierdzia został uczczony kolejną edycją akcji „Kilo”, która pomogła przygotować paczki żywnościowe dla rodzin o minimalnych dochodach. Akcjom charytatywnym towarzyszyły także działania edukacyjne takie jak: warsztaty dla wszystkich uczniów Gimnazjum pt. „Gospodarowanie czasem”, ulotki i gazetki informacyjne oraz akcja „Gimnazjaliści czytają dzieciom”. Działania makowskich Gimnazjalistów zostały zauważone i docenione. Najpierw zostali laureatami prezentacji rejonowych w Wadowicach, a potem uhonorowani II miejscem w województwie.
W roku 2008 powstał kolejny szkolny projekt pt. „Na przekór chorobie”. Tym razem jego adresatami byli ludzie chorzy z naszego miasta oraz pacjenci szpitala w Makowie Podhalańskim i w Suchej Beskidzkiej. Dwudziestu kolejnych wolontariuszy zaplanowało, przygotowało i przeprowadziło kilka akcji mających na celu wypełnienie czasu osobom chorym i samotnym, pomoc w codziennych zajęciach, umilenie przykrego pobytu w szpitalu, zgromadzenie środków materialnych na zakup leków dla trędowatych w Indiach oraz wsparcie modlitewne dla chorych. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznali 68 osób chorych, których imiona zapisali na dużej kartonowej świecy. Wisiała ona na tablicy w gimnazjalnej pracowni katechetycznej i raz w tygodniu, każda klasa odmawiała dziesiątek różańca w ich intencji. W sumie wszyscy uczniowie odmówili ponad 37 tysięcy „Zdrowasiek”. Inne przeprowadzone akcje to: „Czekoladowy uśmiech”, „Bajka przywraca radość”, „Grosz dla trędowatych”, „Anioł Stróż dla chorego” i „Na wolontariusza można liczyć”. W ich realizacji brali udział wszyscy uczniowie naszego Zespołu Szkół przynosząc czekolady na Dzień Dziecka i bajki dla małych pacjentów suskiego szpitala, figurki aniołków dla pacjentów oddziału opieki paliatywnej w szpitalu makowskim oraz grosiki dla trędowatych, których zebrano 40 tysięcy, czyli 400 złotych. Również i ten projekt zyskał uznanie w oczach jury i uczniowie zostali zaproszeni na przegląd rejonowy, który odbył się 6. listopada 2008r., w Wadowicach. Wzruszająca prezentacja została zakwalifikowana do przeglądu wojewódzkiego w Łagiewnikach. Tam, spośród 185 projektów wyłoniono dziewięciu laureatów i pięciu laureatów nagrody głównej, którą była pielgrzymka do Rzymu, do grobu Papieża Jana Pawła II.
Nasza szkoła została wyróżniona jako jedna z piętnastu w województwie. Jak mówią sami uczniowie – „Był to nasz ogromny sukces – nie dlatego, że otrzymaliśmy wspaniały dyplom i nagrody, ale dlatego, że dając serce innym – sami otrzymaliśmy jeszcze więcej. Otwarły się nam oczy na świat choroby, niemocy, bólu, cierpienia i śmierci, nauczyliśmy się pokory i przewartościowaliśmy swoje hierarchie, przeżyliśmy pasmo wzruszeń i refleksji nad życiem, służbą i miłością, kształtowaliśmy postawę odpowiedzialności za innych i chrześcijańskiej bezinteresowności.”
Podczas ferii zimowych ogłoszono trzecią edycję projektu. Tym razem zgłosiło się tak wielu uczniów, że musimy zorganizować 2 grupy, które tworzą plan kolejnych działań pod hasłem „Otaczamy troską człowieka”.