Przejdź do treści

Spotkania grupy wsparcia dla osób współuzależnionych

Jeśli spożywanie alkoholu przynosi ze sobą cierpienia i szkody, to nie jest to tylko picie, ale problem, który nazywa się uzależnieniem. W konsekwencji prowadzi to do choroby alkoholowej, a ona bardzo wcześnie kończy się przedwczesną śmiercią. Problem ten dotyka i niszczy nie tylko samego pijącego, ale przede wszystkim współmałżonka, dzieci, rodzinę. Alkohol w rozsądnych dawkach jest dla ludzi, ale jeżeli powoduje tragiczne skutki, to jest to już sprawa, która dotyczy nie tylko najbliższych, ale również społeczności miasta, wioski, parafii. Rodziny, w których alkohol jest na pierwszym miejscu, a życie w nich krąży wokół picia są CHORE. Nie zaspokajają one potrzeb, nie spełniają właściwych sobie funkcji, są zamknięte na innych. Króluje w nich zasada „nikomu nie mówić, niczego nie czuć, niczego nie zmieniać”.

W gminie z ramienia Pana Burmistrza działa Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W każdą środę od godziny 16 do 18, w punkcie konsultacyjnym mieszczącym się Ośrodku Zdrowia, można uzyskać informacje i pomoc.

Od lutego w ramach współpracy z gminą, w naszej parafii, w salce „Stodoły” rozpoczynamy w czwartki od godziny 16 do 18 spotkania grupy wsparcia dla współuzależnionych, czyli żon, matek, mężów, ojców, teściów, a także dzieci, których niszczy problem picia – męża, syna, ojca, żony, córki, matki, wujka, ciotki itd.

Na spotkaniach tych będzie możliwość poznania mechanizmów choroby alkoholowej, uzyskania informacji „co dalej robić”, będzie okazja do przeanalizowania danej, konkretnej sytuacji, a także możliwość uzyskania wsparcia osoby, która jest i była w podobnym położeniu. W planach jest utworzenie grupy AL–ANON. Takie grupy działają na całym świecie: ich zasady zostaną przedstawione w lutowym „Przemienieniu”. Będą zapraszani profesjonaliści, m.in. księża, którzy wspierają i towarzyszą trzeźwiejącym alkoholikom, byśmy wszyscy mogli usłyszeć, że chorobę alkoholową można zatrzymać na każdym prawie etapie, tak jak wiele innych chorób niszczących organizm. Trzeba mieć tylko ufność w Bogu, wiedzę i z nadzieją patrzeć w przyszłość. W naszej parafii w intencji uzależnionych, a także trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin odprawiana będzie Msza święta w każdy trzeci czwartek miesiąca w naszym sanktuarium, w kaplicy bł. Jana Pawła II.

 

Program grupy wsparcia:

1. Fakty i mity dotyczące picia
2. Fazy uzależnienia
3. Objawy choroby alkoholowej – skutki picia!
4. Wpływ alkoholu na rodzinę – analiza filmu „Rozdarte dusze”
5. Leczenie choroby alkoholowej – czynniki wspierające i przeszkadzające, miejsce leczenia
6. Współuzależnieni – ich potrzeby, ich błędne działania, ich postanowienia w stosunku do siebie i dzieci, etapy zdrowienia.
7. Dzieci w rodzinie alkoholowej – role przyjęte na całe życie
8. AL-ANON – 12 kroków

 

Skip to content